Nyní je docela těžké si představit fungování bez elektřiny a počítače. Díky dnešní elektronice celá řáda činnosti – například organizace práce, psaní s lidmi na dálku, výuka a hry – jsou snadné a rychlejší. Proto rozhodně stojí to za to, někdy se podívat na nové jevy z elektroniki – díky ním každý člověk může nalézt něco, o co bude vlastnit zájem nebo pomůže v každodenním životě. K velice pozoruhodným jevům patří například elektronické pero, robot-matka a tiskárna 3D.

 

3D

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Skoro každý kdysi musel použivat pero, aspoň v průběhu učení psaní ve škole – a v současné době digitální pero umožňuje to dělat snadněji. Jsou dobrý vynález pro cestovatele, školáky a kreslíře, protože jejich zprávy a kresby můžou být hned zapsané počítačem a pak publikované anebo hromažděné bez odebíraní prostoru.Elektronické pero je celý čas vylepšované a pravidelně se ukázují nové funkce – např. vědci z MIT vytvořili pero, díky kterému zvláštní aplikace dává možnost diagnostiku neurologických nemocí. Algoritm skvělé rozpoznává Alzheimerovou nemoc již v počáteční fáze. Výnalez je v současné době ještě prototypem, ale pokud by se dostal do větší společnosti, nepochybně se ukáže také podobná aplikace na inteligentní mobily. Pružiny VanelRobot-matka je prototyp vynálezen v Cambridgu, o čem hlavní stránka vysoké školy oznámila už v srpnu 2015. Jeho cílem je vytvářet jednoduché malé roboty a je najednou kontrolovat – zvláštně kvalitu, a pak dopsát získané informace do algoritmu, díky kterému má možnost je znova výrabět už bez chyb. Ačkoliv jeho cílem byl hlavně průzkum tvorby mutace, robot-matka může být později použiván ve velmi automatizovaných továrnách – třeba když nezbytná je výrobá malých buď prostých mechanismů. Je to docela zajímavý příklad inspirace biologií v automatice.

 

Díky širšímu dostupu do nových tiskáren 3D každý má možnost vytisknout pro soukromé použití nějaký předmět anebo rovněž celý stroj. Už v současné době technologové prognozují výrobu velmi pokrokových věci – tř. mostů, robotů. Podle novinářů v Číně funguje podník, který staví domy díky tiskárně 3D – je to obrovský stroj, který v průběhu24 hodin může vyrábět až deset domů. Trvají práce na produkce takových tiskáren, které budou kvalitní a levnější, aby mohly je mít školy a obvyklí uživatelé – podle některých podníku je to otázka (krátkého) času. O možnostech rozmanitých novinek ze světa elektroniky nejlíp číst systematicky – umí to docela obohatit poznatky. Prozkoumat: kuželové pružiny.