Bezmála všichní lide, kdy mají něco řict o perech jasně budou povídat o pružinách tlačných. Je to naší základní spojovaní z pery. Vyplýva to z toho, že je to nejpopularnější žánr pružin. Meně známější jsou tažné pružiny.


Tážné pružiny mají válcový tvar s kruhovým průřezem a mezi pružinovými závity je minimální vzdálenost, aby se mohla zdlouhavost pružiny prodloužit. Jejích funkcí je shromáždit v sobě sílu, kterou v určitě době zase vydají. Velice závažné je rovněž zeslabovaní nárazy a chvění, chránění stability nějakých strojních celků a napomáhavaní jejich snazšímu panovaní a také garantovaní stálou přítlačnou sílu nebo regresivní posunek.

Většinou chování pružiny je takové, že pero silou přiměřenou velikosti její odklonu z klidové pozice a ve směru naproti této odchylce. Nejsnadnějšší je řict, že pružina je mechanismus využitkovaný k zachycení a zvětšovaní energie, zeslabovaní rázů a vibrací.
Najčastějí tažné pružiny můžeme najít v rozmanítého druhu dopravních prostředkách. Pokud odemknete kryt svého automobilu okamžitě spatřite pár per, diky kterým Váš vůz může schopně fungovat.

Interesantní je to, že tažné pružiny jsou hodně podstatné též na příklad ve dveřích, a pišeme zde o specialním typě dveří, tzn. o garážových vratách. Je to velmi pozoruhodný případ použití takových per, poněvadž tažné pružiny tvoří celou strukturu. Pružiny jsou situované svisle a podél celého křídla garážových dveří a tím také formují nutnou protiváhu pro lehké a nezátěžové ovládání.

Tyto tažné pružiny fungují pomocí jednoduchého mechanismu kladek. Jestli vrata jsouzavřené pružiny tažné jsou nejvíce napružené. Většinou pera tažné v garážových vratách jsou vyměřené na provoz kolem 15 tisíc cyklů, a to označuje okolo 10 let užívání. Je to jen jedná z spousta věcí, které používají pružin tažných. Jsou one poněkud míň popularní pro obyčejného člověka, ale lidé, kteří mají zajem o techniku jasně budou vědět jak vypadají a kde se použiva takových per.

Stejně jak v případě pružin tlačných musíte naležítě dbát o kondice pružin tažných. Nejdůležitější je použivaní mazacího oleje. Ochrání to pera před korodovaním a díky tomu budete mohli dlouho a dobře jí použivát.

Tagged on: